Ingen varer
Vingård: ValdipiattaOmråde: Montepulciano, ItalienDruer: 80 % Sangiovese...
Vingård: Genium CellerOmråde: Priorat, SpanienDruer: 90 % Pedro Ximènez,...
Daniel Rion, der er familieejet, blev grundlagt i 1955 med kun 2 hektar vinmarker, der lå i området Vosne Romanée. Efterfølgende gik sønnerne
med ind i foretagendet, og nu er det et kendt vinhus med stor kælder og smagefaciliteter.
Den årlige produktion ligger på ca. 100.000 flasker.
Daniel Rion er dedikeret til kvalitet både i produktionen af vinen, men så sandelig også til os, der køber vinen.
Den skal transporteres, så den holder den rigtige temperatur undervejs, og derved har de bedste betingelser.
De arbejder så vidt muligt med dyrkning på naturens betingelser. Det betyder, at de arbejder på at fastholde den naturlige struktur og mineralerne i jorden.
De bearbejder deres vinstokke, så der kommer en lille mængde, men til gengæld druer af høj kvalitet.
Vinstokkene er mellem 25 og 65 år gamle. Alt foregår pr. håndkraft.
Daniel Rion ligger i et område, der er dejligt at være i, og et besøg her vil give smagsoplevelser, der absolut giver et plus på tiden brugt her, om det er forretning eller ferie.
Gå til hjemmesiden